II KONFERENCJA 2006
Uchwała II ogólnopolskiej konferencji naukowo-technicznej
„Rozwiązania skrzyżowań kolei z drogami kołowymi w poziomie szyn w aspekcie prawnym, technicznym i ekonomicznym”
Częstochowa / Podlesice 27-29.09.2006 r.
W trosce o poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu na przejazdach kolejowych uczestnicy konferencji sformułowali następujące wnioski:
- Uczestnicy konferencji stwierdzają, że postęp w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, jakiego można by oczekiwać w wyniku realizacji wniosków z poprzedniej konferencji i wprowadzania nowych rozwiązań technicznych jest mniejszy od oczekiwań.
- Duży niepokój budzi słaby postęp realizacji wniosków podjętych przez I Konferencję dotyczących uaktualnienia obowiązujących aktów prawnych w zakresie skrzyżowań linii kolejowych z drogami kołowymi.
- Konieczne jest zintensyfikowanie działań zmierzających do wprowadzenia zmian w obowiązujących aktach ustawowych i rozporządzeniach wykonawczych w zakresie podniesienia do rangi ustawy, regulacji prawnych dotyczących skrzyżowań linii kolejowych z drogami kołowymi uwzględniając:
- współfinansowanie przez zarządy dróg kołowych, samorządy terytorialne oraz zarządców infrastruktury kolejowej budowy, modernizacji i utrzymania skrzyżowań linii kolejowych z drogami kołowymi w zależności od natężenia ruchu kolejowego i drogowego;
- opracowania nowych zasad kwalifikacji skrzyżowań linii kolejowych z drogami kołowymi;
- zmiany zapisów Art.28; 32; 33 w Ustawie o drogach publicznych.
- Koniecznym jest opracowanie projektu radykalnej poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg kołowych z liniami kolejowymi, który powinien obejmować m.in. opracowanie i zastosowanie nowych lekkich konstrukcji wiaduktów przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć inżynierii materiałowej.
- Postuluje się wdrożenie w PKP PLK S.A. systemu powiadamiania o wypadkach i zdarzeniach na przejazdach kolejowych spójnego (zintegrowanego) z istniejącymi systemami stosowanymi
w ogólnopolskim systemie ratownictwa. - Proponuje się podjęcie wspólnej kolejowo — drogowej akcji kontroli w zakresie oznakowania przejazdów na liniach kolejowych wyłączonych z eksploatacji. Pozostawienie tam oznakowania powoduje obniżenie czujności kierowców na czynnych przejazdach kolejowych.
- Konieczne jest doprowadzenie do spójności przepisów kolejowych i drogowych w szczególności: – słowników i nazewnictwa używanych w obu „branżach”, a zwłaszcza w przepisach prawnych, – w przepisach drogowych należałoby unormować zapisy dotyczące przejazdów kat.
- Z uwagi na postępującą w bardzo szybkim tempie degradację techniczną urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych, należy zakończyć opracowywanie i rozpocząć wdrożenie programu rewitalizacji samoczynnych sygnalizacji przejazdowych starszej generacji, wraz ze wskazaniem źródeł
- Poprawie bezpieczeństwa na przejazdach sprzyjać będzie przyjęcie do stosowania świateł lub folii odblaskowych do oznaczeń rogatek, maków drogowych i kolejowych oraz rozmieszczenie punktów świetlnych na przejazdach w taki sposób, aby wszyscy jego użytkownicy obserwowali przeszkodę w tzw. kontraście pozytywowym. (reguluje to między innymi dla przejazdów Rozporządzenie MI z dnia 3 lipca 2003 w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych i urząd7eń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach — Dz.0 Nr 220 z 2003 poz. 2181)
- Szczególnie niebezpieczne przejazdy kolejowe „wyróżniać” (na wzór „czarnych punktów” przy drogach kołowych) tablicami informacyjnymi o ilości zaistniałych wypadków, instalować telewizję przemysłową lub wzorem kolei JNR budować wiadukty.
- Celowym jest rozpowszechnienie w jednostkach organizacyjnych spółki PKP PLK S.A. bazy danych o przejazdach kolejowych opracowanej przez pracowników Oddziału Regionalnego w Poznaniu – prezentowanej na konferencji.
- Celowe jest podtrzymanie cyklicznego charakteru konferencji o tematyce dotyczącej skrzyżowań linii kolejowych z drogami publicznymi. Na kolejnych spotkaniach przewiduje się ocenę przeprowadzenia postępu realizacji wcześniej podjętych działań i wniosków, analizę stanu bezpieczeństwa wraz ukierunkowaniem działań przyszłościowych.
- Wykazana użyteczność kampanii medialnej „Bezpieczny przejazd zależy także od Ciebie”, promującej właściwe zasady bezpieczeństwa ruchu na przejazdach wymaga jej kontynuowania i rozwijania form.
Wnioski wynikające z przedstawionych w referatach zagadnień oddziaływań środowiskowych
- Wskazane jest przeprowadzenie szkolenia służb inwestycyjnych w zakresie umożliwiającym ocenę poprawności wykonania przedstawianych im opracowań i ekspertyz dotyczących wpływu drgań na budynki i na ludzi w budynkach usytuowanych w sąsiedztwie ciągów transportowych.
- Postuluje się wprowadzenie zmiany w §1 Rozporządzenia MI z dnia 10.11.2004r w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie budowli i budynków, drzew lub krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych w ust. 1 poprzez dopisanie:
„Właściciel nowobudowanych budowli i budynków usytuowanych w odległości mniejszej od 60 m od osi skrajnego toru ma obowiązek wykonania prognozy wpływu drgań (wibracji) na budynki i ludzi przebywających w budynkach, a w przypadkach uzasadnionych zaprojektować i wykonać zabezpieczenie konstrukcji budynku zapewniające ograniczenie tych wpływów do poziomu dopuszczalnego określonego w normach dotyczących wpływu drgań na budynki i ludzi w budynkach z zastrzeżeniem ust.3″.
Przewodniczący: Janusz Pluta
Członkowie:
Henryk Bałuch
Jan Kosiński
Ewa Swiniarska
Sekretarz: Janusz Ossowski
ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Częstochowie, Krajowa Sekcja Kolejowa SITK RP,
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oddział Regionalny w Katowicach
PATRONAT HONOROWY
- Jerzy Polaczek – Minister Transportu
- Wiesław Jarosiewicz – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego
- Seweryn Kaczmarek – Główny Inspektor Transportu Drogowego
- Tomasz Pietrzykowski – Wojewoda Śląski
- Michał Czarski – Marszałek Województwa Śląskiego
- Krzysztof Celiński – Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
KOMITET ORGANIZACYJNY
Włodzimierz Popczyk – Przewodniczący
Helmut Klabis – Wiceprzewodniczący
Mirosław Słowik – Wiceprzewodniczący
Bronisław Stankiewicz – Wiceprzewodniczący
Dorota Przybyła – Członek
Zenon Kret – Członek
Grzegorz Gawroński – Członek
Rafał Maras – Członek
Stefan Moruś – Członek
Andrzej Mucha – Członek
Tadeusz Sobotnik – Członek
Wojciech Wojtala – Członek
Roman Wydymus – Członek
SEKRETARIAT
Renata Krok, Dorota Morawska, Irena Peter, Agnieszka Łuszczyna